1.
Uszkodzony piksel – wada fabryczna monitorów ciekłokrystalicznych (LCD) lub matryc aparatów cyfrowych/kamer cyfrowych/kamer internetowych (ogólnie matryc światłoczułych) CCD. Występuje ona w postaci cały czas świecącego się piksela (na biało, czyli wszystkie 3 kolory RGB, lub na jeden z nich) – "gorący piksel" lub w ogóle nie świecącego się piksela (czarny) – "martwy piksel". W przypadku matryc światłoczułych, gdy mamy do czynienia z martwym pikselem, dany piksel nie rejestruje światła, w wyniku czego na obrazie (zdjęciu, filmie itd.) widoczna jest mała plamka.
[URL:http://pl.wikipedia.org/wiki/Uszkodzony_piksel]
2.
Czarna dziura to obszar czasoprzestrzeni, którego, z uwagi na wpływ grawitacji, nic, łącznie ze światłem, nie może opuścić. Zgodnie z ogólną teorią względności, do jej powstania niezbędne jest nagromadzenie dostatecznie dużej masy w odpowiednio małej objętości. Czarną dziurę otacza matematycznie zdefiniowana powierzchnia nazywana horyzontem zdarzeń, która wyznacza granicę bez powrotu. Nazywa się ją "czarną", ponieważ pochłania całkowicie światło trafiające w horyzont, nie odbijając niczego, zupełnie jak ciało doskonale czarne w termodynamice.
[URL:http://pl.wikipedia.org/wiki/Czarna_dziura]
3.
Przypuszcza się, że większość, o ile nie wszystkie, galaktyki posiadają w swoich centrach supermasywne czarne dziury. Bezpośrednie pomiary przesunięć dopplerowskich dla materii otaczającej jądra pobliskich galaktyk dowiodły, iż musi się ona poruszać z bardzo dużymi prędkościami, co można wytłumaczyć jedynie wysoką koncentracją materii w centrum. Wedle obecnej wiedzy jedynym obiektem, który może skupiać taką ilość materii w tak małym obszarze, jest czarna dziura.
[URL: http://pl.wikipedia.org/wiki/Supermasywna_czarna_dziura]
Built with Berta.me
kacper gronkiewicz ©