Przy projektowaniu tymczasowego miejskiego salonu Mercedesa przełożyliśmy cechy marki i produktu na narrację angażującą nową grupę docelową poprzez nowoczesny design oraz interaktywne multimedia...

Przy projektowaniu tymczasowego miejskiego salonu Mercedesa przełożyliśmy cechy marki i produktu na narrację
angażującą nową grupę docelową poprzez nowoczesny design oraz interaktywne multimedia...

mercedes works temporary city showroom | closed competition | april 2013 | in  cooperation with 137kilo architects | photographies are subtitled in polish

Aranżacja uniwersalna
Podstawowa aranżacja zakłada równoczesne korzystanie z toru wyścigowego, kafeterii i przestrzeni ekspozycyjnej oraz stanowiska soft-sell. Otwarta, egalitarna forma przestrzeni niweluje dystans między sprzedającym – reprezentantem marki, a klientem. Całkowicie mobilne stanowisko pracy to stół i wygodne krzesła oraz laptop, jednak do dyspozycji klienta są przede wszystkim laboranci demonstrujący działanie aplikacji Virtual Race.
01 PowerWall
Ściana z wyświetlaczy wielkoformatowych do prezentacji materiałów reklamowych Mercedesa. Ściana ma w rzucie charakterystyczną formę gwiazdy Mercedesa o szerokości ramienia 1,8m i wysokości 2,5m, w widoku daje możliwość wydzielenia trzech przestrzeni. Z jednej strony jest klasycznym wyświetlaczem wysokiej rozdzielczości, z drugiej i trzeciej, pomalowana na biało farbą refleksyjną, stanowi ekran dla projekcji z rzutników multimedialnych. Jak wszystkie elementy wnętrza i ten jest przesuwny.
02 Stanowisko obsługi klienta
03 Cylinder
to obłożony płytami lustrzanego pleksi kiosk o średnicy 4m, wysokości 3m, mieszczący zaplecze pawilonu i pomieszczenie techniczne z centralką klimatyzacyjną i serwerownią, a w grubości ścian kryjący blaty i urządzenia kafeterii – ekspres do kawy, wyciskarkę cytrusów, witrynę chłodniczą, chłodziarkę, kostkarkę do lodu, pojemniki na odpady, szafki oraz otwarte półki. 
04 Wirtualny tor wyścigowy
stół na charakterystycznych krzyżowych podporach wycięty ze sklejki w technice CNC, z wygrawerowanym na blacie torem wyścigowym do mappingu aplikacji augmented reality. Virtual Race – to stworzona specjalnie na potrzeby TCS aplikacja na tablet, umożliwiająca wirtualny wyścig po torze z udziałem wcześniej zaprojektowanych przez klienta odwiedzającego salon maszyn, lub modeli samochodów dostępnych w sprzedaży. Stół służy także jako przestrzeń ekspozycyjna, blat roboczy dla warsztatów projektowych Fab Lab, a także jako stół kawiarniany. Jego równoczesne wykorzystanie do tak odmiennych funkcji możliwe jest dzięki dużemu gabarytowi (w najszerszych miejscach 10x6 metrów). Stół składa się z elementów, które w razie potrzeby mogą być złożone w dowolnej konfiguracji, także w mniejszym gabarycie.
05 Mercedes klasy A

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aranżacja koncertowa
Koncert, projekcja, pokaz wymagający zaciemnienia. Kurtyny umieszczone na prowadnicach mocowanych do konstrukcji pozwalają na wydzielenie przestrzeni 8x12m, w która pomieści 40-60 osób. Pozostałe funkcje wnętrza takie jak soft-sell, Fab Lab/Virtual Race, prezentacja Powerwall pozostają bez zmian – przenosząc się jedynie do kuluarów.
01 PowerWall
02 Wysłonięta sala koncertowa połączona z zapleczem
03 Cylinder
04 Wirtualny tor wyścigowy

05 Mercedes klasy A

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aranżacja bankietowa
Bankiet wykorzystujący możliwość dowolnej aranżacji stołu wyścigowego. Stół podzielony na segmenty ekspozycyjne i konsumpcyjne. Kurtyna stanowi element tła prezentowanego samochodu oraz dzieli przestrzeń. Na deku wokół pawilonu można ustawić stoliki i leżaki. Częściowo można też odsłonić zewnętrzną kurtynę PCV.
01 PowerWall
02 Stanowisko obsługi klienta
03 Cylinder
04 Stoły robocze/warsztatowe
05 Mercedes klasy A

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

Augmented Reality

Integralnym elementem projektu jest autorski projekt interaktywnej aplikacji do tworzenia własnych modeli samochodów. Wirtualne projekty można

wydrukować w pawilonie na drukarce 3D, a nawet pościgać się nimi na torze za pomocą tabletu.

Aplikacja
Program pozwala stworzyć własny model samochodu na podstawie gotowych modułów i parametrów. Wybory podzespołów wpływa na wirtualne osiągi samochodu.

Obsługa
Aplikacja może być obsługiwana na tabletach dostępnych w pawilonie lub sprzęcie własnym użytkowników. Swoje kreacje można udostępniać znajomym w mediach społecznościowych.

Materializacja
Nawiązując do kreatywnej kultury inżynierskiej marki oraz procesu prototypowego, wybrane modele będzie można wydrukować w pawilonie na drukarce 3D i dostać na własność. 

Wirtualny Tor Wyścigowy
Długi stół w pawilonie jest torem przystosowanym do wizualizacji witrualnych modeli. Stworzonymi wcześniej
samochodami można ścigać się po torze, rywalizując z innymi użytkownikami. Tablet jest oknem na wirtualny
świat, pozwalając nakładać model 3D na obraz widziany przez kamerę urządzenia.

 

  

 

 

 

 

 

 

 

Przy projektowaniu tymczasowego miejskiego salonu Mercedesa przełożyliśmy cechy marki i produktu na narrację
angażującą nową grupę docelową poprzez nowoczesny design oraz interaktywne multimedia...

Otwarty pawilon składa się ze stylobatu oraz przezroczystego, nadmuchanego dachu dociśniętego na stalowych słupach, tworzącego charakterystyczny, pofałdowany sufit.

Żeby uzyskać wrażenie lekkości konstrukcja pawilonu została maksymalnie odchudzona. Zastosowano także zasadę inwersji rezygnując z klasycznego stężenia pasa górnego na rzecz połączeń pod posadzką. Niewielkie, konieczne stężenia działają na zasadzie„zbrojenia rozproszonego” i służą jako belki do wieszania oświetlenia scenicznego i ewentualnej ekspozycji banerowej.
Gabaryty konstrukcji (siatka 4,6m) umożliwiają przesuwanie ruchomych elementów w gotowym, zmontowanym wnętrzu. Dodatkowo na środku uwolniono przestrzeń ze słupów na rzecz stworzenia wolnej przestrzeni o wymiarach 8x12m.

Built with Berta.me

kacper gronkiewicz ©